Do Krkonoš jedině na jaře, na podzim a v létě
Slovní výraz „Krkonoše“ si lidé spojují především s lyžováním a zimními pobyty. Skutečně převažuje počet osob, které sem míří od prosince do února, i když jarní lyžování má také své kouzlo. Podle statistik je největší návštěvnost ve vyhlášených letoviscích v průběhu vánočních svátků a oslav Nového roku a v průběhu ledna a jarních prázdnin. Naopak nejméně vytížené hotely a penziony bývají na jaře a rovněž na podzim. I v letním období však prázdniny na horách tráví jen omezený počet rekreantů, sotva 40 procent počtu v zimním období.
Podle znalců místních poměrů však lidé skutečně neví, o jaké zážitky přichází. Hory jsou totiž protkány sítí cyklostezek a rozhodně neplatí, že byste tu nechávali jazyk na vestě a trmáceli se napříč strmými svahy až do naprostého kolapsu. Stezky jsou navrženy tak, aby je zvládly i rodiny s dětmi, v exponovaných krátkých úsecích lze z kola sesednout a přizpůsobit tak jízdu svým schopnostem.
Okruh na rozhraní Krkonoš a Jizerských hor
Západní Krkonoše jsou považovány za velmi malebné prostředí, jehož předěl mezi Jizerskými horami tvoří řeka Jizera. Vydat se na kolech podél Jizery však nedoporučujeme vzhledem k frekventovanému provozu silnice č. 14, ovšem směřovat tudy lze po modře značené cestě Planýrka z Kořenova do Pasek nad Jizerou. Cesta mírným klesáním vede po vrstevnici vysoko nad říčním korytem a je nesmírně působivá.
Z Pasek překlenete Jizeru směrem do Dolní Rokytnice a tudy vás cyklostezka provede pod lyžařský areál Modrá Hvězda, odkud se napojíte na cyklotrasu K5 směrem k místní části Studenov. Z překrásné vyhlídky nad rokytnickým údolím se vydáme po modré značce k Janově skále a dále k vrcholu Černé hory, anebo zamíříme po žluté do Ryžoviště. Putování po okruhu završíme buď v Harrachově, nebo se přes Mýtiny vydáme k vlakové trati Harrachov – Tanvald zpět do Kořenova.