Důležité součásti odsavačů par
Odsavače par, neboli digestoře, se do moderních kuchyní montují s ohledem na jejich vnitřní rozměry a dispozici a také v závislosti na délce potrubí, na jeho průměru a počtu spojovacích záhybů (kolen). Závisí na tom kapacita zdroje, která by měla v ideálním případě vyměnit 5 až 10 krát vzduchovou hmotu za hodinu při současné hlukové zátěži maximálně 55 dB. Součástí těchto soudobých vymožeností jsou některé zásadní technické prvky:
Kazetová filtrace
Součástí každé digestoře je tukový filtr. Je to výměnná kazeta, která zachytí drobné mechanické nečistoty. Filtr chrání celou technologii před zanesením směsi prachu a tuku, která je pro proces vaření typická. Chrání se tak ventilátor a přívodní potrubí. Kazetu lze pochopitelně vyjmout a umývat ji ručně, anebo v myčce. Výrobce doporučuje filtry čistit vždy jednou za dva měsíce.
Odtahový mechanismus
Digestoře se montují s odtahovým mechanismem, anebo bez něho. Výhoda tohoto řešení spočívá v tom, že efektivně odvádí výpary odtahovým potrubím a zároveň přivádí do kuchyně čerstvý vzduch zvenčí. Ten užijete zejména tehdy, jestliže vaříte v uzavřené kuchyni na plynovém sporáku, kdy vznikají spaliny, a plamen snižuje v místnosti objem kyslíku. Odsávací zařízení je téměř bezhlučné a zvládne nasávat zhruba 750 kubíků vzduchu za hodinu.
Zpětná klapka
Jde o drobnost, přesto důležitou. Zajišťuje totiž návrat chladného vzduchu z vnějšího prostoru do kuchyně a zároveň brání úniku tepla z místnosti, jestliže se v ní nevaří. Instaluje se na výstupní hrdla u vnějšího odtahu vzduchu. Nebývá standardním vybavením, přesto se doporučuje samostatně zakoupit.
Rekuperační jednotky versus digestoř
Některé systémy je možné napojit na tzv. rekuperační jednotky tepelného ohřevu. Tím dochází k optimalizaci odvětrávání a ke snížení tepelných ztrát a zároveň se tímto způsobem předehřívá vzduch.