Chorvatsko: stihnete moře, přírodu i památky
Pokud je o váš případ, zamiřte do Chorvatska klidně v září. Byť už platí, že počasí je přece jen méně stálé než v letních měsících. Hodně však záleží na místě, kam vyrazíte. Zda na sever, na Istrii, na střední část pobřeží (Split) či až na jih, směrem k Dubrovníku. Ovšem i přes určité výkyvy se průměrná teplota vzduchu v první polovině měsíce pohybuje kolem 25 až 28 °C a moře má asi 22 až 24 °C.
Západ poloostrova Istrie
V celém Chorvatsku je spousta pláží, které se můžou pochlubit Modrou vlajkou (symbol čistoty na plážích a koupání v moři). Z mnoha zajímavých míst západní části poloostrova si připomeňme přístavní města Umag, Poreč, Rovinj a Pulu. Umagu se přezdívá město tenisu, protože v něm či blízkém okolí najdete spoustu kurtů. Kdybyste však bydleli v Poreči a okolí, dospělí by si neměli nechat ujít pozoruhodnou Eufraziovu baziliku pocházející patrně ze 6. století (je na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO) a děti zase zdejší aquapark. Ještě o něco níže leží Rovinj, velmi vyhledávané romantické místo, které se jistě ne nadarmo přirovnává k italským Benátkám. A téměř na jihu se rozkládá Pula, jejímuž historickému centru vévodí římský amfiteátr, který patří k těm vůbec nejzachovalejším.
Kvarnerské ostrovy
Jižně od Rijeky se nabízí řada dalších potenciálních dovolenkových destinací v podobě několika ostrovů. Nejseverněji leží Krk, nejjižněji Pag a mezi nimi se rozprostírají Cres a Rab. Kromě pláží se můžete těšit na nefalšovanou atmosféru středověkých městeček. Na Krk vede most už 37 let, v době svého vzniku byl však velmi ceněný a dodnes představuje jeden z nejčastěji fotografovaných objektů. Tento ostrov patří mezi oblíbené cíle hlavně díky písčitým plážím, kterých v Chorvatsku není až tak mnoho. A proč vyrazit na Pag? Třeba kvůli ovčímu sýru (paški sir), soli (tradice získávání soli z moře sahá až do antiky) nebo výrobkům zručných krajkářek.